Odstranění křečových žil radiofrekvenční ablací je vhodné pro klienty s kmenovou nedostatečností hlavních povrchových žil. Věková hranice není nijak určená.
Doporučujeme zákrok podstoupit v chladnějších měsících, kdy je nošení kompresních punčoch komfortnější a nohy se rychleji a lépe hojí.
Před zákrokem provádíme podrobné duplexní ultrazvukové vyšetřeni hlubokých i povrchových žil. Díky němu jsme schopni správně indikovat klienta a navrhnout ideální řešení.
Ošetření se provádí v lokální anestezii. Kolem žíly se injekční stříkačkou aplikuje anestetikum, díky kterému pro vás bude výkon zcela bezbolestný. Další funkcí anestetického roztoku je, že chladí okolní tkáň proti přehřívání a zlepšuje kontakt mezi katetrem a žilní stěnou.
Zákrok se provádí ambulantně. Lékař pomocí ultrazvuku umístí do postižené žíly skrze malý otvor v kůži katetr. Katetr je napájen radiofrekvenční energií, která zahřívá žilní stěnu. Dodáváním tepelné energie se žilní stěna smršťuje a dochází k úplnému uzavření žíly. Po jejím uzavření se tok přesměruje do ostatních nepostižených žil.
Radiofrekvenční sonda pracuje obdobně jako mikrovlnná trouba na základě vysokofrekvenčních elektromagnetických vln. Radiofrekvenční energie je vyzařovaná sondou, která je zavedena do žíly a pomalu po úsecích vytahována z těla. V pooperačním období se žíla promění ve vazivový pruh.
Základem metody je zavedení pracovní sondy z vpichu u kotníku nebo pod kolenem do povrchních žilních kmenů až do třísla. Zákrok trvá několik minut, je velmi šetrný a nebolestivý – proto jej provádíme ambulantně.
Ihned po zákroku se na místo zavedení katetru aplikuje sterilní krytí a kompresní obvaz nebo punčocha. Kompresi je nutné nosit nepřetržitě přes den i přes noc cca 2 až 3 týdny.
Zhruba po 30–60 minutách od zákroku můžete odejít domů. Doporučujeme si zařídit doprovod a je nutné mít vlastní odvoz, bezprostředně po výkonu nemůžete řídit auto.
Klienty si zveme na kontrolní ultrazvukové vyšetření. Lékař vám může doporučit, abyste po ošetření chodili, a abyste se po určitou dobu zdrželi dlouhodobějšího stání na místě a namáhavých aktivit.
Klienti se po zákroku typicky vrací ke svým běžným činnostem po 3–7 dnech.
Zcela běžně se objevují pocity tahu, drobná bolest a modřinky. Mohou se vyskytnout malé zatvrdliny, ale není třeba se jich obávat. Jde o dočasný stav, který se bude každým dnem zlepšovat.
Zhruba na tři týdny vám doporučíme omezit fyzickou námahu (posilování, túry, plavání). Vše vám důkladně vysvětlíme po zákroku.
„Sonda radiofrekvenčního přístroje pracuje s relativně nízkou pracovní teplotu. Tepelné poškození okolních tkání, nervových vláken, podkoží a kůže je tak velmi málo pravděpodobné. Speciální zakončení sondy a způsob jejího užití (po segmentech v definovaných časových úsecích) umožňuje rovnoměrné působení energie na žilní stěnu, tím je dosažena větší přesnost uzavření křečové žíly. Výkon je šetrný pro okolní tkáně a chirurg má nad průběhem celého výkonu plnou kontrolu,“ vysvětluje MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.
Na rozdíl od tradiční operace, při které je povrchový žilní kmen vytržen z těla ven, je uzavřená žíla při radiofrekvenci zachována na místě a postupně se promění ve vazivový pruh. Výkon je tím mimořádně šetrný, velmi bezpečný a pacienti jej dobře snáší. Po výkonu vznikají jen minimální hematomy, nepříjemné pocity a bolestivost jsou minimalizovány. Je možný rychlý návrat k běžné pracovní činnosti a zpravidla pouze krátkodobá nebo žádná pracovní neschopnost.
„Léčbu provádíme ambulantně, pacient vstává z lůžka ihned po výkonu. Radiofrekvenci žil nebo laserové ošetření je většinou nutné doplnit o zákrok, při kterém jsou odstraněny boční drobné žilní větve. K jejich odstranění používáme jemnou operační techniku – flebektomii, při které křečové žíly odstraňujeme speciálními háčky z drobných vpichů a řezů o velikosti 2–5 mm, které není třeba šít,“ doplňuje MUDr. Vlachovský, specialista cévní ambulance.
Částka za odstranění varixů radiofrekvencí začíná na 30 000 Kč. Více informací v ceníku >>