Laserová operace křečových žil je moderní ambulantní miniinvazivní metoda vhodná k ošetření i relativně rozsáhlých varixů, která bezpodmínečně vyžaduje kvalitní předoperační duplexní sonografické vyšetření.
V minulých letech byla laserová operace křečových žil spojována s větší bolestivostí, větším počtem modřin a delší rekonvalescencí. Nyní ale řada studií srovnávajících různé vlnové délky laserů prezentovala výsledky s menší četností modřin a menší potřebou analgetik (léků proti bolesti) v těch případech, kdy se používaly delší vlnové délky použitého laseru, a také koncovka vlákna emitující záření radiálně. Studie srovnávající 810 nm nebo 1470 nm (ELVeS Radial™) laser potvrdila, že delší vlnové délky (1470 nm) jsou spojeny s menší pooperační bolestivostí, minimálními komplikacemi a vynikajícím stupněm uzávěru ošetřených žil.
Jedná se o nitrožilní katetrizační postup, při kterém je do žíly pod ultrazvukovou kontrolou zavedeno malým vpichem nebo řezem laserové vlákno. Vpich se provádí u kolene nebo v polovině lýtka. Laserové vlákno se spustí až do oblasti spojení povrchové a hluboké žíly v třísle (nebo podkolenní).
Poté se spustí laserový generátor, za pomalého vytahování laserového vlákna se žíla „zataví“ a časem z ní vznikne vazivový pruh. Zbylé boční křečové žilky se pak mohou odstranit buď operačně při stejném výkonu (flebektomií nebo sklerotizací) a nebo ponechat k postupnému pomalému zmenšování až vymizení.
VÝHODY:
Náš lékař s vámi při konzultaci prodiskutuje výhody a nevýhody této metody a na základě duplexního ultrazvuku vám doporučí nejvhodnější postup. Operaci provádíme striktně ambulantně a pacienti ihned odcházejí domů, k operaci vyžadujeme předoperační vyšetření.
Jestliže ultrazvukové vyšetření prokázalo, že typ postižení vašich křečových žil je možno řešit touto cestou, pak patrně budete vhodným kandidátem pro tento zákrok. Věk není rozhodující, indikace závisí především na vašem zdravotním stavu a přidružených chorobách.
Výkon provádíme v místním znecitlivění, kdy je lokálně působící anestetikum aplikováno podél ošetřované žíly a do kůže nad ni. Jedná se o velmi šetrný postup oproti klasické celkové anestezii.
Bezprostředně po zákroku můžete odejít v doprovodu druhé osoby domů, v den výkonu není vhodné řídit motorové vozidlo. Pokud se jednalo o rozsáhlejší zákrok, je možné, že budete muset setrvat v naší ambulanci o 1 – 2 hodiny déle.
Lasery a jejich vlákna vyvinutá v posledních letech mají za cíl vylepšit „princip selektivní foto-termolýzy“ při interakci laseru a tkání. V současnosti dokážeme dosáhnout přesného zacílení na strukturu nebo tkáň za pomoci specifikovaných vlnových délek s cílem absorbovat laserové záření přesně v určených místech (žilní stěna). S využitím radiálního vlákna je laserová energie nasměrována do cílové struktury při nižším množství energie, což vede k menšímu počtu nežádoucích účinků a menšímu dyskomfortu pacienta při srovnatelné účinnosti. Výsledkem je velmi rychlá rekonvalesvence ihned po operaci.
Laserová metoda je vysoce účinným postupem, nicméně recidivu nelze nikdy zcela vyloučit. Závisí především na kvalitě cévní stěny, která je určena geneticky. Z hlediska krátkodobých i střednědobých výsledků je metoda zcela srovnatelná s tradičními operačními postupy.
Jak laser, tak radiofrekvence jsou všeobecně akceptované metody léčby křečových žil a jsou obecně minimálně stejně bezpečné jako chirurgie. Nitrožilní metody se ukázaly být ve sledování za posledních 10 let jako statisticky významně bezpečnější stran rizika hluboké žilní trombózy (DVT) nebo plicní embolie (PE).
Perforace žíly a s tím spojené větší modřiny a bolestivost jsou u radiálního typu vlákna velmi zřídkavé, stejně tak i dočasné parestezie či dokonce tepelné poškození kůže. Nicméně je nutno zmínit i tyto vedlejší efekty, které jsou však velmi málo časté.
15. 1. 2016 - MUDr. Robert Vlachovský Ph.D.
Laser představuje jeden z největších vynálezů 20. století, a jeden z těch, který zásadně změnil náš život. Rok 2010 představoval významný rok v laserové technologii – připadal na 50-leté výročí demonstrování prvních laserů (1960) založených na Einsteinově teorii elektromagnetického záření. Celý článek >
24. 6. 2018 MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D.
Prezentujeme výsledky studie z našeho centra, při kterém se ukázalo jako výhodnější radiální laserové vlákno 2-ring. Toto vlákno i při všech laserových operacích používáme. Výsledky byly prezentovány na loňském European Venous Forum v Portu, a v září 2017 byly publikovány ve Venous News! Celý článek >