Léčba křečových žil může probíhat chirurgicky či konzervativně.
Konzervativní léčba varixy neodstraní, jedná se spíše o léčbu příznaků, která vám uleví od obtíží spojených s křečovými žílami, a také může zabránit zhoršování (progresi) onemocnění.
Existují dva základní pilíře konzervativní léčby varixů:
Zdravotní kompresní punčochy se využívají při léčbě žilního a lymfatického onemocnění.
Pomáhají zlepšit cirkulaci krve, respektive k jejímu návratu z dolních končetin zpět k srdci. Tlak punčoch působí na povrchové žíly, dochází k jejich stlačení a správnému vyprázdnění směrem do hlubokého žilního systému. Komprese podporuje i funkci žilních chlopní.
Dále kompresní punčochy dokáží velmi výrazně snížit prosakování tekutiny z kapilár do tkání. Tím se zabraňuje vzniku otoků. Základem úspěchu kompresních punčoch je jejich správné nošení dle pokynů ošetřujícího lékaře.
Kompresní punčochy jsou k dostání v naší ambulanci, případně v prodejnách zdravotnických potřeb, kde by vám měl kvalifikovaný personál pomoci vybrat vhodnou velikost.
V rámci vyšetření v naší cévní ambulanci správnou velikost, délku a kompresi vybereme společně. O poukaz na kompresní punčochu můžete také požádat vašeho praktického lékaře.
U kompresních punčoch se vybírá nejen velikost a délka, ale také se rozdělují podle tlaku, kterým působí na žilní systém. Tlak vyvíjený na končetiny se udává v hodnotách “mmHg” od 20 mmHg (I. kompresní třída) – 60 mmHg (IV. kompresní třída).
Nejnižší kompresní třída je vhodná pro konzervativní léčbu a prevenci vzniku křečových žil, velmi často se využívá i u těhotných žen jako prevence vzniku varixů a také jako prevence otoků při zaměstnání, kde se dlouho sedí, případně stojí.
II. kompresivní třída se využívá pro léčbu a pooperační péči při žilní nedostatečnosti II. a III. stupně. III. kompresivní třída je vhodná při léčbě po trombózách, při léčbě bércových vředů a při léčbě sekundárních varixů. Kompresní punčochy jsou 1x za půl roku hrazeny zdravotní pojišťovnou.
Délku a stupeň komprese punčoch určí lékař při vyšetření. Účinnost léčby je v jejich pravidelném používání. Denní nošení punčoch až do doby operace je tou nejlepší prevencí možných komplikací (např. zánětu žil).
Punčochy můžete (a měli byste) nosit i po operaci, ale nemusí se už nosit stále, na místě jsou při statickém zatížení vlivem dlouhého stání či sezení (cestování), u žen v období několika dní před a v prvních dnech menstruace, nutné jsou i po sklerotizační léčbě a po miniinvazivních ambulantních výkonech na žilách.
Možnými komplikacemi bývá brnění, změna barvy prstů na nohou, podrážděná kůže z typu materiálu, bolest a zaškrcení končetiny. Vyskytnou-li se takové komplikace, je důležité kompresní punčochy sundat a konzultovat s ošetřujícím lékařem změnu velikosti, případně další postup.
Punčochy není vhodné nosit při akutních kožních infekcích a při systémovém otoku z důvodu městnavého srdečního onemocnění.
Medikamentózní léčba varixů je nedílnou součástí konzervativního postupu. Je třeba si však uvědomit, že žádné léky v jakékoliv podobě nemohou křečové žíly vyléčit ani je odstranit. Venofarmaka nasazujeme v případě, že se objeví subjektivních obtíže, a také při viditelných známkách žilního onemocnění.
Jako léčebně-preventivní opatření se indikují různé preparáty v léčebných kúrách, vhodné jsou spíše v letních měsících, kdy teplé počasí brání nošení zdravotních punčoch. Pokud léčbu dobře snášíte, není nutné léčiva vysazovat a můžete je brát dlouhodobě.
Na trhu je v současné době řada těchto přípravků (volně prodejných i vázaných na recept), ale jen u několika z nich byl ve velkých studiích prokázán vliv na žilní stěnu a tedy jejich účinnost.
Obecnou vlastností těchto léků je, že zlepšují lymfatický systém, žilní návrat a stabilizují žilní stěny.
Venofarmaka obsahují převážně benzopyrony (kumarin, diosmin a rutin – flavonoidy), saponiny (escin, ruscus) a některé jiné rostlinné extrakty a syntetické látky.