CO JSOU MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA
Mateřská znaménka jsou známá také jako névy - benigní kožní léze. Proč se dělají někomu více a jinému méně? Vytvářejí se v důsledku shlukování pigmentových buněk - melanocytů a příčinou jejich vzniku může být častý pobyt na sluníčku a genetika.
Tato drobná ohraničená ložiska se objevují na různých částech těla a mají odlišné tvary, velikosti a barvy (hnědé, světle modré, růžové a bílé). Vše ovlivňuje kožní barvivo melanin, který také určuje barvu vašich vlasů a očí. Znaménka se neobjevují jen na obličeji, ale po celém těle.
Odstranění znamének chirurgicky či jinou metodou je po aplikaci anestetického krému nebo injekce zcela bezbolestné a relativně rychlé ošetření.
Většina znamének bývá neškodná, některá však mohou být potenciálně nebezpečná a vyžadují lékařské vyšetření a v případě potřeby i odstranění.
Další typy znamének:
DALŠÍ KOŽNÍ ÚTVARY
Seboroická veruka neboli stařecká bradavice:
Nezhoubné ložisko, které se objevuje na hlavě či trupu. Jedná se o žlutouhnědou ohraničenou skvrnu. Barevnost se může měnit od hnědé až po černou barvu.
Nejčastěji vzniká z důvodu oslabení organismu, je vyvolaná důsledkem onemocnění či stresem. Odstranění není nutné, jde pouze o estetickou nedokonalost.
Aterom:
Kožní cysta, která vzniká nadprodukcí mazu a ucpáváním kožní mazové žlázy. Může být až několik centimetrů veliká. U cysty bývá riziko vzniku infekce a tvorby hnisu. Pak mluvíme o tzv. abscedovaném ateromu.
Nejčastěji se objevuje na hlavě, zádech a krku. Klidné cysty je možné chirurgicky odstranit v lokální anestezii. U infekčního nálezu je nejprve nutné nasadit antibiotika.
Jakmile se začne měnit jejich tvar, velikost a barva, je důležité zpozornět. Proč je důležité znaménka sledovat?
Jde hlavně o včasné odhalení zhoubných útvarů. Melanom patří mezi nejčastější typy rakoviny kůže, se kterým se potýkají lidé všech věkových kategorií.
CO SLEDOVAT U ZNAMÉNKA
Kontrola pih a kožních útvarů doma je velmi důležitá. Všímejte si rychlého výskytu nových znamének. Dále by vás měl zajímat:
VYŠETŘENÍ ZNAMÉNKA
V případě, že objevíte podezřelé útvary, neváhejte nás kontaktovat. Vyšetření znaménka je bezbolestné a trvá okolo 20 minut. Používáme při něm speciální přístroj - dermatoskop. Kožní útvar si jím dostatečně přiblížíme a můžeme posoudit jeho vlastnosti.
V rámci kontroly znamének pracujeme s metodou ABCDEF:
Způsobů a metod odstranění je několik.
Typy laserových zákroků:
Jak probíhá odstranění seboroických veruk (stařeckých bradavic)?
K léčbě seboroických veruk se využívají všechny výše zmíněné metody. Nejčastěji se volí odstranění laserem, vypálení, případně zmrazení kapalným dusíkem (kryoterapie).
Nejprve se provede odborné vyšetření dermatoskopem, kdy zhodnotíme, zda je nutné kožní výrůstek odstranit, nebo jde jen o estetický problém.
Pokud se potvrdí riziko, že by mohlo jít rizikový nebo o rakovinový útvar, přistupujeme k chirurgickému odstranění (excizi znaménka).
V případě, že je útvar v pořádku, je možné jej odstranit laserem či jinou méně invazivní metodou.
Samotná procedura je ambulantní a provádí se v lokální anestezii. Oblast se znecitliví injekcí a skalpelem se útvar vyřízne. Následuje zašití a dle velikosti ranky krytí sterilní náplastí či jiným typem krytí. Vše trvá okolo 15-20 minut.
Nedoporučujeme odstranění znamének v létě. Pokud je to přesto nutné, je důležité jizvičku dobře chránit před UV zářením a do vyndání stehů se vyhnout veřejným bazénům, saunám atd.
ODSTRANĚNÍ ZNAMÉNEK: REKONVALESCENCE
Pokud usoudíme, že je to potřeba, zasíláme vyříznutý kožní výrůstek či znaménko na histologický rozbor. Výsledky bývají do 2-3 týdnů. Tím zjistíme, zda šlo o rakovinotvorný útvar, nebo ne.
Vytažení stehů probíhá okolo 7.-14. dne po zákroku.
Jak se starat o odstraněné znaménko?
Doporučujeme se měsíc vyhýbat sauně, sluníčku, soláriím, bazénům, dlouhým koupelím, posilování a intenzivnímu sportu. Velmi záleží, kde jsme útvar vyřízli. Největší nápor na jizvu bývá v případě odstranění v podpaží a na zádech.
Cenu za zákrok vám sdělíme dle zvolené metody odstranění a množství řešených útvarů.
Odstranění znamének hrazené pojišťovnou u nás na klinice není možné.
Bolest spojená s odstraněním znaménka se obvykle považuje za mírnou a krátkodobou. Při některých metodách, jako je chirurgické odstranění, můžete cítit nepohodlí nebo tlak během zákroku, ale obvykle je to dobře tolerovatelné.
Kožní výrůstky a mateřská znaménka lze odstranit chirurgicky (excize), laserem, tekutým dusíkem a jinými metodami.
Nevystavovat ranku měsíc slunci, nechodit do solária, bazénů, sauny a v případě pnutí jizvy v místě řezu se nedoporučuje měsíc posilování a aktivnější sport.
Všímejte si změny tvaru (asymetrie), barvy (červené, fialové zbarvení), špatného ohraničení (bez jasných okrajů), svědění. Vždy doporučujeme při jakémkoliv podezření vyšetření dermatologem.
Při jakémkoliv podezření, že je znaménko v nepořádku nebo v případě, že vám vadí esteticky či při sportu a jiných aktivitách.
Nejprve jako žlutohnědé skvrny, které se zvětšují a hrubnou, časem mohou ztmavnout a drolit se. Mohou svědit a být nepříjemné.